Obsługa wałów napędowych | Cardansystempolska.pl

Obsługa wałów napędowych


 

Wał napędowy jest jednym z najważniejszych elementów całego układu napędowego w pojeździe. Odpowiada przede wszystkim za przeniesienie momentu obrotowego do podzespołów, które są od niego oddalone oraz na napęd z wałka głównego na most napędowy z tyłu. Składa się z kilkunastu elementów, które mogą ulegać zniszczeniu czy nadmiernej eksploatacji. Obsługa wałów napędowych to podstawa, jeśli chcesz cieszyć się odpowiednim działaniem i prowadzeniem całego pojazdu.

Obsługa wałów napędowych – czy to dobry pomysł?

Wały napędowe montowane w nowocześniejszych pojazdach nie wymagają częstych kontroli. Natomiast w nieco starszych samochodach warto zdecydowanie poddawać przeglądom układ napędowy, aby wykluczyć usterki czy nieprawidłowości związane z działaniem wału. Dlatego wały napędowe wymagają obsługi, które polegają przede wszystkim na odpowiednim zabezpieczeniu i konserwacji elementu. Oczywiście możemy zdecydować się na pełną regenerację z dorabianiem. W większości przypadków wystarczy jedynie odpowiednio pokryć olejem przekładniowym przeguby krzyżaków z łożyskami igłowymi, a połączenie wielowypustowe nakrywa się specjalnym smarem stałym. W sytuacjach awaryjnych musimy ewentualnie zdecydować się na zmianę wybranych elementów.

Wał napędowy w warsztacie:

Nieprawidłowości w działaniu wałów napędowych

Usterki wałów napędowych są bardzo charakterystyczne. Łatwo je dostrzeżemy, ponieważ objawiają się przede wszystkim biciem wału, a nieprawidłowe wyważenie doprowadza do drgań, które następnie mogą rozchodzić się na inne podzespoły samochodu. Często także dochodzi do zużycia wielowypustów i przegubów, gdzie pojawiają się luzy świadczące o nieprawidłowościach w tym elemencie. Aby móc przywrócić prawidłowe działanie wału napędowego niezbędna będzie jego kompleksowa obsługa, która związana jest z regeneracją czy dorabianiem. Warto dokładnie przyjrzeć się temu elementowi w swoim pojeździe, ponieważ wykazuje skłonności do luzowania się i wybicia poprzez nadmierną eksploatację.

Nie wiesz, jak dokładnie naprawić usterki związane z tym elementem w układzie napędowym? Zgłoś się do nas po kompleksową obsługę wałów napędowych.